Mściszewice: Poznawały tradycję kaszubskiej sobótki.

Poznajemy tradycje kaszubskiej „sobótki” czyli „Nocy Św. Jana”, bo taką nazwę nosiła impreza, którą zorganizowało Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Mściszewice w dniu 23 czerwca 2012r. na boisku szkolnym impreza ta przyciągnęła sporą grupę mieszkańców, a także turystów. Pojawili się tu radni Gminy oraz członkowie wszystkich organizacji działających w lokalnym środowisku. Imprezę sobótkową otworzył prezes Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Mściszewice p. Stefan Karcz który bardzo serdecznie przywitał przybyłych gości, życząc wszystkim wesołej zabawy. Następnie p. Wanda Chmurzyńska przybliżyła zebranym tradycję i obrzędy panujące na Kaszubach, a szczególnie uwypukliła tradycję związaną z „Kaszubską Sobótką”. Potem odbyły się zabawy i konkursy dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Pod czujnym okiem nauczycieli p. Wandy Chmurzyńskiej, p. Andrzeja Literskiego i p. Edmunda Gall wszyscy bawili się wspaniale. Dla najlepszych uczestników konkursów przygotowano atrakcyjne nagrody. Dzieci cudownie bawiły się pod czujnym okiem mistrzów akrobatyki. Ogólna radność zagościła w tym dniu na naszym boisku. Ciekawym punktem programu było tradycyjne „ścinanie kani”. Ten kaszubski obrzęd ludowy polega na straceniu kani, ptaka uznawanego na Kaszubach za symbol zła: p. Wanda odczytała publicznie wyrok w języku kaszubskim obwiniając kanię za wszelkie zło i skazała ją na śmierć przez ścięcie. Doskonałym katem okazał się p. Czesław Zielonka, który toporem ściął głowę ptaka i tym samym wypędził wszelkie zło, panoszące się w naszej miejscowości. Uczestnicy zabawy mieli okazję zjeść kiełbasę z grilla, ogrzać się przy tradycyjnym ognisku i spróbować swoich sił w świętojańskich konkursach: i tak najładniejszy wianek uplotła uczennica klasy 1 SP w Mściszewicach Karolina Cybula. Kwiat paproci znalazła Wiktoria Zielonka, nagrodzono uczestników konkursu „wiedzy o Kaszubach”. Byli to uczniowie z gimnazjum (Marcin Naczk, Dominika Kankowska i Dominka Wierzba). Natomiast najpiękniejsze kukły słomiane pierwsze miejsce egzekwio zrobili: p. Sołtys Maria Stencel oraz Jola i Józef Węsierscy. Śmiechu co niemiara było przy rozbieraniu kukieł słomianych, które spalono w ognisku. O godz. 19:30 ruszył korowód z wiankami świętojańskimi przy dźwiękach miejscowej orkiestry nad jeziorem. Tu zapalono świece i puszczano wianki na wodę. W międzyczasie wysłuchać można było kaszubskich kawałów w wykonaniu p. Teresy Labuda z KGW. Atrakcją wieczoru sobótkowego był występ miejscowej orkiestry dętej pod kierownictwem radnego p. Jerzego Bobra. Nie obeszło się bez tańców i wzajemnych podziękowań. Na medal spisali się miejscowi strażacy pilnujący ogniska. Do tańca wszystkim zebranym przygrywał zespół p. Michała Szreder z Grzybna. Ta impreza była naprawdę udana, jest ona świetnym dowodem na to że lokalne społeczeństwo potrafi się zintegrować i wspólnymi siłami dążyć do wymarzonego celu, a co najważniejsze połączyć przyjemne z pożytecznym.

Zarząd Stowarzyszenia składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy się przyczynili w jakikolwiek sposób do organizacji tej imprezy, a szczególnie władzom samorządowym Gminy Sulęczyno skąd pochodziło większość środków finansowych tj. zadania publicznego pod tytułem „Kaszubskie sobótki nad jeziorem w Mściszewicach”

Następna impreza plenarna organizowana przez Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Mściszewice już w dniu 28 lipca 2012r., na którą serdeczne zapraszamy.